Budowa

Czym kierować się przy wyborze uszczelek samoprzylepnych?

Dobrze dobrane produkty uszczelniające, szczególnie samoprzylepne, ułatwiają wiele czynności w domu lub w zakładach produkcyjnych. W zależności od wybranego rodzaju mogą:

●     izolować termicznie,

●     tłumić dźwięki,

●     chronić przed kurzem i zanieczyszczeniami,

●     a także uszczelniać drzwi albo okna

●     oraz zabezpieczać przed wilgocią.

Aby w pełni wykorzystać ich możliwości, warto wiedzieć, na jaki model uszczelek się zdecydować. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak wybrać najlepszy produkt i po czym poznać godnego zaufania producenta uszczelek gumowych, PE, butylowych czy korkowych.

Wytrzymałe uszczelki samoprzylepne — rodzaj materiału i kleju

Wybierając uszczelki samoprzylepne, warto między innymi zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego kleju. W dużej mierze to od niego zależy przyczepność taśmy oraz jej moc. Najczęściej stosuje się klej hotmelt lub akrylowy — tego typu produkty bardzo dobrze sprawdzają się w wielu zastosowaniach, ponadto są trwałe i łatwe w użyciu. Można również wykorzystać klej kauczukowy (bardzo elastyczny i dostosowany do zmiennych temperatur) oraz silikonowy (odporny na wymagające warunki, przez co często stosowany na zewnątrz).

Rodzaj zastosowanego kleju zależy również od materiału, z którego wykonana jest uszczelka. W tym przypadku możesz spotkać się z większą różnorodnością, dzięki czemu z łatwością dobierzesz produkt do swoich potrzeb i do wielu zastosowań. Najczęściej wykorzystuje się takie materiały jak:

●       guma — producenci uszczelek gumowych zwracają dużą uwagę na to, by były one elastyczne i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu nawet mimo upływu lat zapewniają świetną izolację i skutecznie chronią przed wilgocią czy zmiennymi temperaturami. W efekcie świetnie sprawdzą się do uszczelnienia drzwi lub okien,

●       poliuretan (PE) — uszczelki z pianki PE są lekkie i miękkie, ponadto występują w różnych grubościach. Ze względu na wytrzymałość i właściwości izolacyjne można wykorzystać je do uszczelniania drzwi i okien. Bardzo dobrze sprawdzą się również jako izolacja akustyczna i antydrganiowa, na przykład w kolumnach głośnikowych,

●       filc — uszczelki filcowe mają wiele praktycznych zastosowań dzięki możliwości dopasowania do potrzeb klienta. Występują w wielu kolorach, grubościach, szerokościach i twardościach,

●       korek — uszczelki korkowe cechują się wysoką wytrzymałością, co sprawia, że są odporne na smary, oleje, paliwa i inne substancje chemiczne,

●       uszczelki butylowe — są niezwykle trwałe i tworzą na uszczelnianej powierzchni warstwę hydroizolacyjną. Sprawdzą się zarówno w budynkach, jak i w zastosowaniach na zewnątrz. Nie bez powodu są uważane za jeden z najlepszych materiałów uszczelniających.

Oprócz materiału zwróć również uwagę na szerokość i grubość uszczelki. Aby dowiedzieć się, ile materiału uszczelniającego potrzebujesz, zmierz dokładnie obszar wymagający izolacji. Godny zaufania producent uszczelek gumowych samoprzylepnych zapewnia trwały klej, dzięki czemu montaż jest łatwy i szybki. Tego typu produkty oferuje między innymi firma EPAT, która jest polskim producentem uszczelek samoprzylepnych z różnych materiałów.

Po czym poznać trwałe uszczelki samoprzylepne?

Prawidłowo zamontowane uszczelki powinny wytrzymać w nienaruszonym stanie długie lata — nawet mimo niesprzyjających warunków, takich jak wilgoć czy zmienne temperatury. Dlatego nie warto oszczędzać na tego typu materiałach. Bardziej opłacalną inwestycją okazuje się wybór artykułów uszczelniających od zaufanych producentów, dzięki czemu uszczelki po kilku miesiącach nie będą wymagały remontu i wymiany. Cenną wskazówką mogą również okazać się opinie wcześniejszych klientów.

 

Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *