Mieszkanie na nowym osiedlu vs. mieszkanie na rynku wtórnym
Planujesz zakup mieszkania w Poznaniu? Zastanawiasz się, czy lepszym wyborem będzie nieruchomość z rynku wtórnego, czy nowy budynek? Otóż każda z opcji ma zarówno swoje mocne, jak i słabe strony, które omawiamy w niniejszym artykule. Zapoznaj się z jego treścią i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Zapraszamy.
Mieszkania z rynku wtórnego – wady i zalety
Mieszkania z rynku wtórnego nierzadko są dostępne w bardziej korzystnych cenach, w porównaniu do nowych inwestycji. Co więcej, często znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach, nieopodal centrum, pozwalając zaoszczędzić czas na dojazdach. W niektórych przypadkach są one również bardziej przestronne od tych, które oferują deweloperzy.
Jeśli mowa natomiast o słabych stronach, to nierzadko są one w kiepskim stanie technicznym i wymagają gruntownego remontu. Ponadto starsze mieszkania mogą być również mniej energooszczędne, przez co koszty ich eksploatacji są nierzadko bardzo wysokie. Lokale z rynku wtórnego czasami mają niejasny status prawny, co znacząco utrudnia proces zakupu.
Mieszkania z rynku pierwotnego – wady i zalety
Jeśli chodzi o zakup mieszkania w Poznaniu z rynku pierwotnego, z pewnością dużą zaletą w tym przypadku jest wysoki standard wykończenia lokalu oraz nowoczesne rozwiązania techniczne. Nowe budynki są też bardziej energooszczędne, co obniża koszty ich eksploatacji. Inwestycje deweloperskie nierzadko oferują również szereg udogodnień, jak m.in. tereny zielone czy miejsca parkingowe.
Odnosząc się natomiast do minusów nowych mieszkań, to z pewnością jest ich wysoka cena. Co więcej, wymagają one poniesienia dodatkowych wydatków na wykończenie i urządzenie. Żeby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności, warto przed zakupem sprawdzić renomę dewelopera oraz jakość wykonania budynków.