Wnętrze

Oświetlenie blatów roboczych w kuchni – jak zrobić to dobrze?

Oświetlenie blatów roboczych jest niezbędne praktycznie w każdej kuchni. Nawet to wnętrze, w którym blaty robocze znajdują się tuż przy oknach, w porze wieczorowej czy nocnej nie obejdzie się bez oświetlenia sztucznego.

Jak zatem dobrać lampy, które zagoszczą tuż nad blatami roboczymi? Jakie produkty oświetleniowe proponuje nam rynek i dlaczego doświetlenie tych stref w kuchni jest tak ważne? Odpowiadamy na kilka istotnych pytań.

Oświetlenie blatów roboczych – dlaczego to tak ważne?

Blaty robocze w kuchni to miejsce, które – jak sama nazwa wskazuje – domownikom służy do rozmaitych prac kuchennych. Tutaj przygotowywane są posiłki, co oznacza pracę z ostrymi narzędziami kuchennymi. Zwykle tuż obok znajduje się kuchenka, a także zlewozmywak. Tu zatem kroimy, siekamy, mieszamy, gotujemy, smażymy, pieczemy, a potem zmywamy i sprzątamy. Precyzyjne, jasne i równomierne oświetlenie jest niezbędne, aby korzystać ze stref roboczych w pełni komfortowo, ale i zachowując bezpieczeństwo.

Dodatkowym atutem dobrze dobranego oświetlenia blatów roboczych jest dekoracyjność. Ciekawe lampy mogą podkreślić charakter kuchni oraz stać się wyjątkowym akcentem wybranej aranżacji.

Jakie lampy nad blatami roboczymi? – wskazówki podczas wybierania

Do wyboru mamy różnego rodzaju lampy oraz systemy oświetleniowe, które mogą zagościć nad blatami roboczymi. Sprawdzone propozycje znajdziemy na stronie https://azzardo.com.pl/. Zacznijmy jednak od przyjrzenia się, jak są położone nasze blaty robocze, szafki kuchenne, a także z jakich materiałów wykonane są wspomniane blaty. Dlaczego to tak ważne?

Zawieszone nad blatami roboczymi szafki zaciemniają tę przestrzeń, stąd niezbędne jest sztuczne oświetlenie, które przyda się nawet za dnia. Jeśli w kuchni dostępne są tylko szafki stojące, a do tego można liczyć na światło naturalne, zastosujemy zupełnie inne produkty oświetleniowe.

Materiał, z którego wykonane są blaty, będzie za to determinował rodzaj kloszy i barwę światła. Jasne blaty odbijają światło, dlatego można tu zastosować nieco łagodniejsze oświetlenie, z kolei ciemne blaty potrzebują więcej jasnego światła. Poza tym w blatach błyszczących mocno odbija się światło z lamp, dlatego niezbędne będą konstrukcje o mlecznych kloszach.

Oświetlenie wiszące czy podszafkowe?

Klasyczne lampy wiszące sprawdzą się do doświetlania blatów roboczych, jeśli w kuchni zrezygnowano z szafek wiszących. W innych przypadkach najlepiej jest postawić na oświetlenie podszafkowe. Może ono przyjmować formę LED-owych taśm lub pojedynczych lampek przypominających halogeny.

Jeśli górna zabudowa jest niewielka, przede wszystkim płytka, do doświetlenia blatów roboczych można wykorzystać oświetlenie na szynach, które posiada ruchome źródła światła, lub halogeny zamontowane w suficie, wzdłuż całej strefy roboczej.

Jasne i precyzyjne oświetlenie strefy, w której przygotowujemy posiłki, to podstawa dobrze wyposażonej, komfortowej i bezpiecznej w codziennym użytkowaniu kuchni.

 

Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *